last magazine imagelast magazine image
Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
 
Главная Список экспертов «Недоторканий запас» боржника

«Недоторканий запас» боржника

З ухваленням нової редакції Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII  суттєвих змін зазнав і Перелік майна, на яке не може бути звернено стягнення за виконавчими документами.

Так у минулій редакції Закону ( від 21.04.1999р. №606-XIV) в Переліку, зокрема, містилась заборона на звернення стягнення на одяг боржника зношений більше ніж на 50%, меблі - по одному ліжку та стільцю на кожну особу, один стіл, одну шафу та один холодильник на сім'ю, тощо.

Слід зазначити, що спори з приводу застосування цього Переліку були скоріше екзотикою, аніж практикою, оскільки державним виконавцям у переважній більшості випадків були абсолютно зрозумілі туманні перспективи реалізації одягу боржника, навіть зношеного менш ніж на 50%, або ж перспективи реалізації меблів радянських часів, а тому подібне майно досить нечасто арештовувалось та описувалось.

В новій, більш адаптованій до сучасних реалій редакції Закону, стягнення заборонено також звертати на один телевізор, персональний комп’ютер на сім’ю, а також один мобільний телефон - на кожну особу.

Також в Переліку міститься норма про те, що стягнення за виконавчими документами не може бути звернено на запас питної води, продукти харчування, необхідні для особистого споживання боржникові, членам його сім’ї та особам, які перебувають на його утриманні, - з розрахунку на три місяці або гроші, необхідні для придбання запасів питної води та продуктів харчування для боржника, членів його сім’ї та осіб, які перебувають на його утриманні, - з розрахунку трикратного розміру мінімальної заробітної плати, що діє на день звернення стягнення, на кожну особу.

Таким чином, якщо в боржника відсутній запас питної води та продуктів харчування, виконавець має залишити виявлені в боржника 9600,00грн. На сім’ю з 4-х осіб, якщо інший з подружжя офіційно не працює, ця цифра складе 38400,00грн.

Таким чином вбачається, що ця сума є «недоторканою» як у вигляді готівкових коштів, так і у вигляді коштів на банківському рахунку, якщо боржник доведе виконавцю що він не має ані запасів питної води ані продуктів харчування.

Досить незрозумілим є зазначення законодавцем про питну воду, з огляду на те, що проблеми з водопостачанням переважна більшість жителів України не має.

То якими ж мотивами керувався законодавець запроваджуючи цю норму?

Дійсно, світовою практикою є залишення боржнику певного майна або ж коштів, які потрібні для життя боржника.

Рекомендація N Rec (2003) 17 Комітету міністрів Ради Європи державам-членам "Про примусове виконання» зазначає про те, що повинні захищатися деякі основні доходи і майно відповідача, наприклад, основні господарські товари, основні соціальні допомоги, кошти на лікування та медикаменти, необхідні кошти трудової діяльності.

Регламент (ЄС) № 655/2014 «Про створення європейської процедури видачі судових приписів про заморожування грошових коштів на банківських рахунках боржників в цілях полегшення транскордонного стягнення боргів по цивільних та комерційних справах», який набув чинності закону 15 травня 2014 р., передбачає, що певна сума на банківському рахунку боржника не може бути предметом припису про заморожування грошових коштів. Встановлення сум, на які не може бути звернено стягнення, є виключною компетенцією держави-учасниці, на території якої здійснюється примусове виконання (ст. 31).

Такі правила існують і в Україні. Так у статті 73 Закону України «Про виконавче провадження» міститься перелік з 19 видів виплат на які не може бути звернуто стягнення.

Стосовно ж норми яка міститься в Переліку, то тут виникає цілком закономірне питання: чи є положення про залишення боржнику «недоторканної» суми справедливим по відношенню наприклад, до стягувача по аліментам, або ж до дитини, на утримання якої ці аліменти стягуються?

Так виконавець має право звернути стягнення на майно боржника за наявності заборгованості із сплати аліментів понад три місяці.

Виникає закономірне питання: чому у нерадивого батька має бути запас продуктів на три місяці, або відповідна сума коштів, а його дитина вимушена в буквальному сенсі недоїдати.

Також про справедливість даної норми по відношенню до стягувачів можна говорити і при виконанні рішень про відшкодування шкоди заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, смертю фізичної особи, шкоди завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення, тощо.

Крім того, може виникнути ситуація, коли при стягненні за рішеннями сум які не перевищують 20 мінімальних розмірів заробітних плат (а саме такі суми найчастіше стягуються внаслідок шкоди заподіяної ДТП, залиттям квартири, тощо), під заборону стягнення згідно закону підпаде як єдине житло боржника, так і кошти, про які йде мова в Переліку.

Приховати ж рухоме майно яке не потребує державної реєстрації або ж запас продуктів чи питної води для боржника справа нехитра, і врешті решт, виявиться, що рішення взагалі виконати неможливо.

Таким чином вважаю, що законодавцю слід ввести диференційований підхід до даного питання, відповідно до якого заборона на стягнення грошових коштів боржника, про які зазначено в Переліку, не буде поширюватись на виконання певних категорій рішень, а також на рішення, де сума стягнення є незначною.

Если Вы где-либо заметили ошибку, выделите ее и нажмитеCtrl+Enter, чтобы сообщить о ней редакции
Комментариев (0) Оставьте Ваш комментарий
Поля, отмеченные * - обязательные для заполнения.
Осталось 500 символов
Введите число, изображенное
на картинке: *
 
Что дает регистрация в Национальном юридическом каталоге?

Что дает регистрация в Национальном юридическом каталоге Украины?

  1. Возможность максимально ярко представить уникальность своей компании или себя;
  2. Собственную веб-страницу без дополнительных затрат на хостинг;
  3. Шанс заявить о себе или расширить свое присутствие в Интернет-пространстве;
  4. Возможность лаконично, четко и без лишних слов спозиционировать свои услуги;
  5. Инновационный инструмент коммуникации с Вашими потенциальными клиентами.
КАЛЕНДАРЬ ЮРИСТА
Опрос