last magazine imagelast magazine image
Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
 
Главная Список экспертов Право на працю. Чи потрібен Україні новий кодекс?

Право на працю. Чи потрібен Україні новий кодекс?

Історія незалежної України - це чотири невдалі спроби прийняти новий Трудовий кодекс.  Численні активісти, експерти та вчені вже давно критикують владу за неспроможність вирішити проблему. Чи пощастить п’ятому законопроекту №1658? У березні профільний Комітет Верховної Ради рекомендував його до розгляду у другому читанні та прийняття в цілому. Тоді ж розпочалася й активна медійна кампанія проти. 24 липня 2017 р. на сайті Верховної Ради України розміщено проект Трудового кодексу у редакції, яка підготовлена до другого читання. 10 жовтня 2017 р. у прес-центрі Інформаційного агентства «ЛІГАБізнесІнформ» відбувся круглий стіл на тему: «Трудовий кодекс. Реформа для усіх». Учасники круглого столу знову порушили важливе логічне питання – а чи справді нам потрібен новий Трудовий кодекс?

Розвиток суспільства – це становлення різноманітних відносин, які потрібно регулювати в інтересах усіх стейкхолдерів.  Поки сучасний світ обговорює наслідки четвертої промислової революції для глобального ринку праці,  розуміння трудових відносин, закладене в українські закони, вже давно не відповідає економічним реаліям та призводить до численних прогалин на практиці.

Крім того модернізація трудового законодавства України відбувається не узгоджено з економічними реформами. Молоде покоління, яке спроможне та воліє працювати, часто задає питання: «Навіщо нам взагалі потрібен цей кодекс, якщо окрім обмежень від нього немає жодної користі?». Для молоді важливі можливості, які прописуються у сучасних трудових договорах, зокрема гнучкість умов роботи, можливість дистанційної роботи, можливість самостійно планувати свій робочий час, орієнтація на результат. Багато соціальних гарантій, які закріплені у законах України про працю та передбачені у проекті нового кодексу, для молодого покоління не є принциповими. Головне – це стабільна та конкурентна зарплата, а ще гідні умови праці. Однак для працівників старшого покоління питання соціального захисту та можливостей для захисту своїх трудових прав набуває зовсім іншого значення.

Існує ще одна проблема. Розвиток економіки супроводжується численною трудовою міграцією. Більше того, багато молоді в Україні залучено до підприємницької діяльності або до надання послуг на підставі цивільно-правових договорів. Це питання особистого вибору. Проте, коли подібний вибір набуває масового характеру та аргументується невідповідністю трудового законодавства України сучасним викликам, то постає питання: чи хочемо ми зробити крок назустріч новим трудовим стандартам?

Новий Трудовий кодекс – це вимога сьогодення. Чому ж тоді при висвітленні цього питання стільки маніпулювань громадською думкою? З новим кодексом пов’язують багато економічних проблем України: високі показники неформальної зайнятості, необхідність повернення безробітних до активної трудової діяльності, умови оподаткування трудових відносин, консервативність підходу до регулювання трудових відносин та вагоме втручання держави у трудові відносини. Проте саме на подолання цих недоліків чинного законодавства і спрямований проект Трудового кодексу.

Розглядаючи проект з різних позицій - адвоката, вченого, працівника, роботодавця, представника державних органів тощо, можна побачити як позитивні зрушення, так і окремі недопрацювання. Важливим досягненням проекту є наближення трудових відносин до ринкових стандартів: відносна рівність сторін трудового договору, яким вигідно співпрацювати один з одним, узгодження взаємних прав та обов’язків, що супроводжується соціальною стабільністю та державними гарантіями, на відміну від підприємницьких відносин. При цьому має скорочуватися державне втручання у трудові відносини та розширюватися свобода сторін трудового договору визначати умови, за якими вони будуть співпрацювати.

Те, що у проекті Трудового кодексу закріплені новітні принципи трудових відносин, визначені основні (обов’язкові) та додаткові (визначаються за волею сторін) умови трудового договору, закріплена письмова форма трудового договору, передбачена чітка процедура укладення та припинення трудового договору – є позитивним кроком. Основні соціальні стандарти та гарантії, які передбачені чинним законодавством України, у проекті Трудового кодексу України збережені. Проект розроблений таким чином, щоб скоротити чисельність законів та підзаконних актів, якими регулюються трудові відносини. Потрібно зменшити «зарегульованість» відносин працівників і роботодавців.

Працювати легально за трудовим договором – це можливості для кожного з нас. Це шанс не лише отримувати заробітну плату, а й робити свій власний внесок у розвиток бізнесу. Модель поведінки, коли роботодавець повністю зобов’язаний, а працівник має лише права, вже не працює. Проект закладає і нову модель впливу профспілок на трудові відносини своїх членів не на державному рівні, а на рівні відповідного підприємства чи окремої галузі, якщо це доцільно. Саме тому мають бути переглянуті стандарти роботи профспілок з урахуванням усіх можливостей впливу на роботодавців, що передбачені проектом Трудового кодексу.

Очевидно, що трудове законодавство в Україні вже давно потребує суттєвих змін. Головним завданням залишається подолання тіньової зайнятості та підвищення легального працевлаштування. Прийняття нового Трудового кодексу є лише першим кроком до цього. Окремі аспекти трудових відносин, які існують на ринку праці, проте не мають масового поширення, є підставою для наступного удосконалення законодавства. Для проведення наступних змін ми повинні мати новітню основу, якою може стати Трудовий кодекс.

Кабінет Міністрів України відповідно до Середньострокового плану пріоритетних дій Уряду до 2020 року та Верховна Рада України мають працювати над ініціативами, що дозволять модернізувати регулювання трудових відносин. Інвестиції в економіку, в нові робочі місця, в розвиток людського капіталу – є пріоритетами, успішна реалізація яких також пов’язується з прийняттям нового Трудового кодексу України.

Если Вы где-либо заметили ошибку, выделите ее и нажмитеCtrl+Enter, чтобы сообщить о ней редакции
Комментариев (4) Оставьте Ваш комментарий
Поля, отмеченные * - обязательные для заполнения.
Осталось 500 символов
Введите число, изображенное
на картинке: *
 
Lawyer 13.10.17 | 10:38
сколько желчи комментаторов...
В статье названы проблемы; актуально.
Да, в форме реферата. Да, человек молод.
Правильный слог и желание поделиться своим - прекрасно!
Больше бы такой молодежи.
спасибо.
gp 12.10.17 | 13:23
проектному менеджеру офису реформ кму нужно выполнить план по написанию статьишек?
пишите лучше сам кодекс. да внимательнее.
а то применять практически вашу писанину не приносит удовольствия.
Цинік 11.10.17 | 12:02
Студенти й то краще реферат пишуть.

Розсєкашица мисля по древу...
Kharkiv 11.10.17 | 11:52
Набор лозунгов и общих фраз, зачем эта статья на проф. ресурсе?
Что дает регистрация в Национальном юридическом каталоге?

Что дает регистрация в Национальном юридическом каталоге Украины?

  1. Возможность максимально ярко представить уникальность своей компании или себя;
  2. Собственную веб-страницу без дополнительных затрат на хостинг;
  3. Шанс заявить о себе или расширить свое присутствие в Интернет-пространстве;
  4. Возможность лаконично, четко и без лишних слов спозиционировать свои услуги;
  5. Инновационный инструмент коммуникации с Вашими потенциальными клиентами.
КАЛЕНДАРЬ ЮРИСТА
Опрос