last magazine imagelast magazine image
Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
 
Главная Список экспертов «Детектор брехні» - чи є доказом у справі?

«Детектор брехні» - чи є доказом у справі?

Поліграф або «детектор брехні» вже доволі широко використовується в нашій країні. Спочатку його висновки використовували при прийомі на роботу, потім під час проведення судових експертиз. Але більш відомим в Україні він став у 2015 році після прийняття Закону України «Про національну поліцію», який передбачав застосування поліграфа при прийняття на службу до поліції. Але чи можна довіряти його висновкам? Розглянемо детальніше.

Судові експертизи

На даний час судові експертизи із застосуванням поліграфу є джерелом доказів для суду, як і інші судові експертизи. Обов’язкових підстав призначення експертизи із застосуванням поліграфу закон не визначив, тому це відбувається на розсуд суду, в тому числі і за клопотанням сторони захисту або обвинувачення.

Після змін у КПК України в грудні 2017 року, всі експертизи у кримінальних провадженнях доручають проводити експертам державних установ – зокрема Київському інституту судових експертиз, в тому числі з використанням поліграфу.

Техніка дослідження

Дослідження на поліграфі виконує досвідчений фахівець – поліграфолог. Сам прилад фіксує об’єктивні фізіологічні параметри людини (частоту дихання, скорочення м’язів, серцебиття та інші), а вже надати обґрунтовані кінцеві висновки за результатами опитування особи за спеціальними методиками може тільки фахівець. У такому випадку достовірність висновків складає 93-95%, що на порядок вище ніж у інших судових  експертизах (трасологічній, балістичній тощо). Такий доказ у справі приймається на рівні з іншими доказами і не має пріоритету.

Недоліки в роботі

Однак в роботі поліграфа є і недоліки, зафіксовані за результатами практики їх застосування. Наприклад, невірне розпізнавання фізіологічних показників при їх схожості або використання досліджуваними особами прийомів, які дають можливість обдурити поліграф – штучна напруга м’язів, умисне спричинення собі болю. В разі невпевненості поліграфолога у достовірності висновків, тестування може бути проведено повторно.  У зв’язку з недоліками застосування поліграфу не набуло широкого поширення у судовій практиці. Значення і силу доказу висновок поліграфу набуває тільки під час проведення судової експертизи.

Використання при прийомі на роботу

 Крім використання поліграфу в проведенні судових експертиз, більш широко він застосовується під час прийому громадян на роботу та службу в правоохоронні органи, в ході оперативно-розшукової діяльності та в діяльності  Державної фіскальної служби (з 2013 року). Застосування поліграфа повинно передбачати такі обов’язкові елементи: письмова згода опитуваної особи, сертифікований пристрій (поліграф), проведення процедури тестування виключно фахівцем, який прийшов навчання і має допуск до цієї роботи.

Висновок

На нашу думку, висновки поліграфа, за умови якісного проведення тестування, безумовно можуть мати силу і значення у справі, але тільки як непрямі докази. І враховуватись судом тільки за умови наявності сукупності інших прямих доказів вини особи в скоєнні правопорушення.    

Если Вы где-либо заметили ошибку, выделите ее и нажмитеCtrl+Enter, чтобы сообщить о ней редакции
Комментариев (0) Оставьте Ваш комментарий
Поля, отмеченные * - обязательные для заполнения.
Осталось 500 символов
Введите число, изображенное
на картинке: *
 
Что дает регистрация в Национальном юридическом каталоге?

Что дает регистрация в Национальном юридическом каталоге Украины?

  1. Возможность максимально ярко представить уникальность своей компании или себя;
  2. Собственную веб-страницу без дополнительных затрат на хостинг;
  3. Шанс заявить о себе или расширить свое присутствие в Интернет-пространстве;
  4. Возможность лаконично, четко и без лишних слов спозиционировать свои услуги;
  5. Инновационный инструмент коммуникации с Вашими потенциальными клиентами.
КАЛЕНДАРЬ ЮРИСТА
Опрос