last magazine imagelast magazine image
Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
 
Главная Аналитика правоприменения И снова пеня по алиментам. Ошибка или попытка изменить правовую позицию?

И снова пеня по алиментам. Ошибка или попытка изменить правовую позицию?

11:08 30.11.15
Статья Павла Хомяка, директора ЮК «Антарес»®, г. Днепропетровск (материал публикуется на языке оригинала).
Аналитика правоприменения

27.11.2015 року опубліковано нове та «дивне» рішення ВСУ від 25 листопада 2015 року у справі № 6-2022цс15 стосовно формули розрахунку пені за прострочення сплати аліментів, до якого у мене є питання.

Нагадую, йдеться про статтю 196 СК України та 1 % від суми заборгованості за весь час прострочення.

Натепер є лише дві формули пені, а саме:

1) За весь час прострочення, тобто з першого дня наступного календарного місяця до повного погашення заборгованості за цей місяць чи винесення судового рішення про стягнення такої заборгованості;

2) Лише в межах кількості календарних днів відповідного календарного місяця прострочення та в незалежності від дати погашення чи винесення рішення суду.

Однак з початку розглянемо хронологію судових рішень ВСУ щодо 2 (двох) формул розрахунку пені.

1. Ухвала ВСУ від 20 листопада 2008, справа № 6-14894вов08 (ЄДРСРУ 2621361) про перегляд у зв'язку з винятковими обставинами (неоднакове застосування касаційним судом одного й того самого положення закону)

«Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 у частині стягнення пені за несвоєчасну сплату аліментів, суд не врахував, що пеня нараховується на всю суму несплачених аліментів (заборгованості) за кожен день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується лише тим місяцем, протягом якого не проводилось стягнення; не з'ясував загальну суму заборгованості та чи мало місце повідомлення боржника про її наявність і про строк погашення державним виконавцем, оскільки саме із цієї дати слід нараховувати пеню за кожен день прострочення виплати заборгованості до її повного погашення

2. Рішення ВСУ від 10 червня 2009 року (336, 341 ЦПК) у справі № 6-22289св08 (ЄДРСРУ 4058501)

«Аліменти за листопад 2007 року ОСОБА_2 зобов'язаний був сплатити в сумі 173 грн. 70 коп. у листопаді 2007 року, з 1 грудня 2007 року на них нараховується неустойка (пеня). Заборгованість зі сплати аліментів за листопад 2007 року в сумі 173 грн. 70 коп. відповідач сплатив 19 травня 2008 року. Неустойка (пеня) вираховується з 1 грудня 2007 року до 19 травня 2008 року 171 день (173,7 грн. х 1% х 171 день) = 297 грн. 03 коп. За грудень 2007 року - (173,7 грн. х 1 % х 140 днів) = 243 грн. 18 коп.».

Отже, тут розрахунок здійснено до дня погашення, тобто фактично за весь час існування заборгованості.

3. Постанова ВСУ від 11 вересня 2013 року № 6-81цс13

«Оскільки зобов'язання зі сплати аліментів носить періодичний характер і повинно виконуватися щомісяця, то при розгляді спорів про стягнення на підставі ч. 1 ст. 196 СК України пені від суми несплачених аліментів суд повинен з'ясувати розмір несплачених аліментів по кожному з цих періодичних платежів, встановити строк, до якого кожне із цих зобов'язань мало бути виконано, та з урахуванням встановленого обчислити розмір пені, виходячи із суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо від дня порушення платником аліментів свого обов'язку щодо їх сплати до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, підсумувавши розміри нарахованої пені за кожен із прострочених платежів та визначивши її загальну суму.»

При цьому рішення ВСУ від 10 червня 2009 року № 6-22289св08 було як приклад неоднакового застосування.

4. Постанова ВСУ від 01 жовтня 2014 року № 6-149цс14

«Проте, вирішуючи спір, суди не врахували, що пеня нараховується на всю суму несплачених аліментів (заборгованості) за кожен день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тим місяцем, протягом якого не проводилось стягнення.

Оскільки зобов'язання зі сплати аліментів носить періодичний характер і повинно виконуватися щомісяця, суд повинен з'ясувати розмір несплачених аліментів по кожному з цих періодичних платежів, встановити строк, до якого кожне із цих зобов'язань мало бути виконано, та з урахуванням встановленого обчислити розмір пені, виходячи із суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо від дня порушення платником аліментів свого обов'язку щодо їх сплати до дня ухвалення судом рішення, підсумувавши розміри нарахованої пені за кожен із прострочених платежів та визначивши її загальну суму. Саме така правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 11 вересня 2013 року в справі № 6-81цс13.»

Таким чином, у всіх зазначених вище рішеннях йдеться про розрахунок пені за весь час існування заборгованості без обмеження кількістю днів у календарному місяці.

Водночас…

5. Постанова ВСУ від 01 липня 2015 року № 6-94цс15

ВСУ визнав відступлення від правової позиції щодо застосування частини першої статті 196 СК України, викладеної у постановах Верховного Суду України від 11 вересня 2013 року (справа № 6-81цс13) та 1 жовтня 2014 року (справа № 6-149цс14).

«При цьому сума заборгованості за аліментами за попередні місяці не додається до заборгованості за наступні місяці, а кількість днів прострочення обчислюється виходячи з того місяця, в якому аліменти не сплачувались.

Тобто неустойка (пеня) за один місяць рахується так: заборгованість за аліментами за місяць помножена на 1 % пені і помножена на кількість днів місяця, в якому виникла заборгованість. Загальна сума неустойки (пені) визначається шляхом додавання нарахованої пені за кожен із прострочених платежів (за кожен місяць).»

Отже, у цій формулі кількість днів прострочення обмежується кількістю днів в календарному місяці, в якому існувала або існує заборгованість, - 29, 30, 31 день.

Звертаю увагу, що ця постанова не нова, а тому автор не робить на неї акцент.

Поряд з цим….

6. Нова постанова ВСУ від 25 листопада 2015 року № 6-2022цс15

«Оскільки аліменти нараховуються щомісячно, то строк виконання цього обов'язку буде різним, а тому кількість днів прострочення сплати аліментів за кожен місяць також буде різною.

Отже, пеня за прострочення зі сплати аліментів нараховується за кожним періодичним платежем окремо з дня порушення платником аліментів свого обов'язку щодо їх сплати до дня ухвалення судом рішення, після чого розмір нарахованої пені за кожним щомісячним платежем підсумовується та визначається загальна сума пені за порушення аліментних зобов'язань.»

Прошу звернути увагу, що словосполучення відносно періоду «…до дня ухвалення судом рішення» зустрічається також у правових позиціях у справах № 6-81цс13 та № 149цс14!

Отже, в цьому рішенні вже не йдеться про кількість днів у місяці, а міститься посилання на період, який закінчується ухваленням судового рішення. Вважаю, що таким днем може бути й день погашення заборгованості платником.

Однак, як це не дивно, ВСУ погодився з правовою позицією у справі 6-94цс15 та з рішенням першої інстанції, який, ухвалюючи рішення про часткове задоволення позову, виходив з того, що з відповідача на користь позивачки підлягає стягненню пеня, яка нараховується з наступного місяця після виникнення заборгованості за кожним окремим платежем та в межах одного місяця.

7. Висновок

Таким чином, на мою думку, виходячи з тексту рішення ВСУ від 25 листопада 2015 року у справі № 6-2022цс15, вбачається, що ВСУ підтримав власну та останню правову позицію у справі № 6-94цс15 щодо формули пені, однак одночасно та, можливо, помилково застосував правову позицію у справах № 6-81цс13 та № 149цс14, а отже, допустив повернення до правової позиції про стягнення пені до моменту винесення судового рішення, тобто за весь час прострочення, а значить, знову не обмежився кількістю днів у календарному місяці у формулі розрахунку пені.

Стежимо далі...

Павло Хомяк,

директор ЮК «Антарес»®, м. Дніпропетровськ

Если Вы где-либо заметили ошибку, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить о ней редакции
Комментариев (25) Оставьте Ваш комментарий
Поля, отмеченные * - обязательные для заполнения.
Осталось 500 символов
Введите число, изображенное
на картинке: *
 
Хомяк Павел 15.04.16 | 01:11
Обжаловать нужно действия ОГИС в течении 10 дней с момента когда вы узнали о расчете, так как размер задолженности основа для расчета пени.
Алекс 14.04.16 | 12:30
Жена в ОГИСе получила справку о задолженности по алиментам. В справке указана средняя зарпл. по региону. А когда работал у меня не было такой зарплаты и сейчас, когда рабтаю нет. Она обратилась в суд о взыскании задолженности и пени, проведя расчет и ссылаясь на ноябрьское решение ВСУ. Может чем-то можно помочь в вопросе- как же считается"задолженность" когда безработный ежемесячно платит алименты и его доход во время работы в 4 раза меньше средн.зарпл. по региону?
Алекс 14.04.16 | 12:25
Интересная подборка судебных решений. Пытаюсь разбираться. Может подскажите еще по ситуации. По решению суда взыскиваются алименты в размере 1/4 но не мене 30%... после судебного решения работал, потом увольнялся и вновь работал. Официальную работу найти трудно, все это понимают. Алименты удерживались по месту работы. Когда не работал, то ежемесячно переводил деньги почтовым переводом. Сумма перевода больше чем 30% прожиточного минимума. Т.Е.- платежи были ежемесячно. (продолжение далее)
Проходящий 21.03.16 | 18:51
Вставлю свои пять копеек. Вся проблема с разными позициями ВСУ, как по мне, в том, что благодаря нововведниям о справедливом суде (февраль 2015 года), правовые позиции ВСУ - обязательные, то есть до февраля 2015 года - фактически они не были обязательными, кроме того, в одном судебном решении ВСУ проскользнула мысль о том, что решения, принятые в порядку пересмотра ВСУ, - это не решение кассационного суда, поэтому не берется оно во внимание, как основание для пересмотра.
ПЛТ 26.02.16 | 13:51
На днях получил решение по такому спору. Расчет делал по формуле- 1% * на количество дней просрочки до вынесения решения(иск подавался еще в мае 2015). Судья посчитал 1% * количество дней в месяце за который возникла задолженность.
Что дает регистрация в Национальном юридическом каталоге?

Что дает регистрация в Национальном юридическом каталоге Украины?

  1. Возможность максимально ярко представить уникальность своей компании или себя;
  2. Собственную веб-страницу без дополнительных затрат на хостинг;
  3. Шанс заявить о себе или расширить свое присутствие в Интернет-пространстве;
  4. Возможность лаконично, четко и без лишних слов спозиционировать свои услуги;
  5. Инновационный инструмент коммуникации с Вашими потенциальными клиентами.
КАЛЕНДАРЬ ЮРИСТА
Опрос