last magazine imagelast magazine image
Внимание! Вы используете устаревшую версию браузера.
Для корректного отображения сайта настоятельно рекомендуем Вам установить более современную версию одного из браузеров, представленных справа. Это бесплатно и займет всего несколько минут.
 
Главная События Опыт судейства на соревнованиях по международному публичному праву им.Джессапа

Опыт судейства на соревнованиях по международному публичному праву им.Джессапа

12:55 02.03.16
Тарас Тертычный поделился впечатлениями от опыта судейства на соревнованиях им. Ф.С. Джессапа
События

Цього року мені випала нагода і честь судити польські національні раунди змагань із міжнародного публічного права ім. Ф.С. Джессапа. Подія була досить цікава тому я пропоную колегам дещо зі своїх враженнь та хотів би заохотити фахівців з арбітражного чи судового процесу принаймні одного разу у своєму професійному житті спробувати себе у ролі судді на цих змаганнях. Цього року я маю свіжі враження з Варшави, але практично усе нижченаведене застосовне і до українських відбірних раундів, і до будь-яких інших добре організованих національних відборів.

Змагання ім. Джессапа вважаються “найбільшим і найпрестижнішим конкурсом із міжнародного публічного права у світі” і збирають учасників із майже 700 юридичних навчальних закладів більше 80 країн. Організатором змагань є Міжнародна асоціація студентів-правників (International Law Students Association - ILSA), а на національному рівні вони зазвичай адмініструються і фінансуються місцевими юридичними фірмами. Цього року національні раунди у Польщі адмініструвала юридична фірма «Возняк Лігал» (Wozniak Legal), яка впоралася із цим блискуче.

Отже, чим таке добре суддівство на змаганнях ім. Джессапа?

Це весело

Весь конкурс проводиться за сценарієм, написаним фаховими юристами, які без сумніву наділені драматургічним талантом. Наприклад, цьогорічний сценарій (у формі спеціальної угоди між країнами) включав шпигунський підрозділ, що працює під прикриттям телекомпанії, атаки еко-терористів, поліцейські рейди, зламування мобільних пристроїв і корпоративних мереж та інші елементи у стилі «бондіани». Проте цей захопливий сюжет слугував лише фактичним підґрунтям для основного завдання змагань - аналізу міжнародного публічного права, що застосовується до спору між двома країнами, які спричинилися до виникнення цих обставин і зазнають впливу їх наслідків.

Це спонукає мислити глобально

Судові юристи, які працюють у сфері господарських спорів, зазвичай більше займаються національним приватним правом, а не міжнародним публічним правом, на якому зосереджено головну увагу змагань ім. Джессапа. Утім, останні два-три десятиріччя засвідчили, що міжнародне приватне і публічне право все більше переплітаються та взаємодіють між собою. Наприклад, ми можемо спостерігати, як фізичні особи або компанії подають позови до держав, наприклад, посилаючись на положення двосторонніх інвестиційних угод або конвенцій про права людини.

Розглядаючи завдання змагань ім. Джессапа спонукає замислитися, чи приватно-правова справа вашого клієнта може мати ширші наслідки і чи ваш клієнт має право на додаткові засоби захисту згідно з наднаціональним правом. В Україні багато юристів час від часу вдаються до норм міжнародного права у національних судах у випадках, коли національне регулювання неповне або суперечливе. Суди досить часто приймають такі аргументи, при цьому тренд задають Верховний та Конституційний суди.

Нарешті, навіть якщо ви пропустили курс міжнародного права в університеті, суддівство на змаганнях ім. Джессапа протягом кількох років дозволить вам фактично отримати додаткову освіту у цій сфері, що, погодьтеся, виглядає досить непогано.

Це допомагає студентам-правникам стати кращими фахівцями

Студентам, які беруть участь у змаганнях, дуже корисно отримати зворотній зв'язок від суддів під час усних раундів. Включення до складу колегій з трьох осіб іноземних суддів підвищує рівень авторитетності і виваженості висновків колегії. Це також уподібнює склад колегій суддів до фінальних раундів змагань у Вашингтоні і, зрештою, до реального складу Міжнародного суду ООН. Славнозвісний “дух Джессапу” народжується на національному рівні.

Це унікальне поєднання фахівців, відданих своїй справі

Цього року польському національному координатору Адріану Андриховському вдалося зібрати дійсно міжнародний склад суддів. Під час раундів за одним столом могли зустрітися баррістер із Йоганнесбургу, дослідниця з Тулузи, яка здобуває докторський ступінь у Монреалі і юрист із Хайдерабаду. Усі судді зголосилися на добровільних засадах присвятити свій час і сили змаганням. Як наслідок - дискусії поза межами зали суду були справжнім інтелектуальним бенкетом, який охоплював широкий діапазон тем: від перських впливів на сучасну українську мову і традиційних індійських методів лікування до останніх подій у розвитку космічного права.

Це виклик молодим

Мені подобається працювати з молодими талановитими фахівцями. І саме на змаганнях ім. Джессапа їх можна зустріти у великій кількості. Щоб достойно виступити під час усних раундів, команди-суперники мають проаналізувати тисячі сторінок юридичних матеріалів, що є досить складним позапрограмним навантаженням для студентів, які у середньому мають лише близько 20 років і мінімум практичного досвіду. Під час конкурсу мотивація і відданість учасників своїй справі досягають найвищого рівня, так само як і рівень схвильованості під час раундів.

Професіоналізм і завзяття, які демонструють доповідачі, не може не викликати захоплення. Якщо ви втомилися від повсякденних юридичних справ, раджу поглянути на молодих учасників змагань ім. Джессапа - можливо, це нагадає вам, чому ви багато років тому обрали свою професію, та настрій, із яким ви можете вести свої справи.

Це підтримує віру у те, що світ може існувати на кращих засадах

Увесь конкурс ім. Джессапа засновується на припущенні, що дві держави, між якими виник спір, замість того, щоб розпочинати війну, вирішують передати справу на розгляд Міжнародного суду ООН. Більше того, припускається, що сторони добровільно виконають рішення Міжнародного суду. Нам всім надто добре відомо, що у реальному житті так трапляється не завжди. Утім, в часи реальної політики, змагання ім. Джессапа є значним внеском у просування і підтримання ідеї країн-засновників Міжнародного суду і самої ООН, які заснували ці дві організації сімдесят років тому зі спільною метою “проявляти терпимість і жити разом, у мирі одне з одним, як добрі сусіди”.


Усе це ви можете отримати, спробувавши себе у ролі судді на змаганнях ім. Джессапа. Отже, якщо вам випаде така можливість, неодмінно спробуйте.


Тарас Тертичний, старший юрист CMS Reich-Rohrwig Hainz, Київ

Если Вы где-либо заметили ошибку, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить о ней редакции
Комментариев (0) Оставьте Ваш комментарий
Поля, отмеченные * - обязательные для заполнения.
Осталось 500 символов
Введите число, изображенное
на картинке: *
 
Что дает регистрация в Национальном юридическом каталоге?

Что дает регистрация в Национальном юридическом каталоге Украины?

  1. Возможность максимально ярко представить уникальность своей компании или себя;
  2. Собственную веб-страницу без дополнительных затрат на хостинг;
  3. Шанс заявить о себе или расширить свое присутствие в Интернет-пространстве;
  4. Возможность лаконично, четко и без лишних слов спозиционировать свои услуги;
  5. Инновационный инструмент коммуникации с Вашими потенциальными клиентами.
КАЛЕНДАРЬ ЮРИСТА
Опрос